סיפור על מוסיקאים

סיפורה של מוסיקאית

תמיד הרגשתי שונה – במשפחה, בבית ספר, בשכונה. מסלול החיים שלי לא דומה לאחרים שגדלו באותו מקום, גם לא לרוב החברים או משפחה שלי היום. אבל כשמוסיקאים אחרים מספרים את סיפורם אני מרגישה שיש בינינו הרבה מן המשותף.

התחלנו בגיל צעיר

מתי התחלת ללמוד את המקצוע שלך? בתיכון? באוניברסיטה? אילי בקורס אחרי הצבא?

אני התחלתי לנגן בגיל 5. בגיל 14 ניגנתי בלהקה, בתיכון ליוויתי מקהלות, זמרים והפקות מחזמר. וזה לא חריג. קודם כל, כי לא מגיעים לרמה מקצועית במוסיקה אחרי כמה שנות לימוד. אבל גם כי זה בדם שלנו, מי שמספיק משוגע לבחור במקצוע הזה כנראה נולד ככה. כששאלו את כולם בבית ספר יסודי מה אנחנו רוצים להיות כשנהיה גדולים, עניתי שאני רוצה להיות פסנתרנית. מעניין אם עוד מישהו צדק לגבי העתיד המקצועי שלו. 

למדנו מוסיקה קלאסית ועברנו לסגנון אחר

מטבע הדברים, רוב המוסיקאים שאני פוגשת מנגנים רוק, ג’אז, אינדי, מוסיקה אתנית, מה שנוהגים לכנות “מוסיקה קלה”. הרבה מהם, כמוני, למדו בהתחלה מוסיקה קלאסית. אך גם כמוני, הם הרגישו שהתווים מגבילים אותם, וחיפשו מוסיקה עם יותר חופש ורגש. אני יודעת שעצבנתי עכשיו נגנים קלאסיים – תבואו פעם לג’אם סשן ותגלו על מה אני מדברת.

דריה מוסנזון, פסנתרנית עם שם בין-לאומי במוסיקה אנדלוסית (כן, לפסנתר) מספרת “משהו מאוד משמעותי היה חסר לי. הכל היה מאוד שכלתני וקר, לא היתה תקשורת עם המוזיקאים שניגנו איתי ולא היתה תקשורת עם הקהל”. לא יכולתי לבטא את זה יותר טוב. 

עופות מוזרים

אולי הסיבה שהתחלנו לנגן, אולי התוצאה. בכל מקרה, מלך ומלכת הכיתה בדרך כלל לא היו מוסיקאים. מוסיקה עבורי הייתה מפלט, גם המקום בו הייתי מבוקשת. בזמן שכולם היו במסיבות הייתי ליד הפסנתר. נגינה דורשת שעות של אימון, וממילא לא הזמינו אותי. השעות האלה הפכו אותי למה שאני היום – פסנתרנית מוכשרת שלא משתלבת בחברה, אלא אם גם הם מוסיקאים.

אקדמיה?

אני מכירה כאלה שיש להם תואר במוסיקה או בהוראת מוסיקה. עשרות שנים עבדתי כפסנתרנית ומלחינה, ואף אחד לא ביקש ממני תעודה. רק אחרי 20 שנות בחינוך בלתי פורמלי הרגשתי צורך להוציא תואר. 

כשהייתי במחנה מוסיקה, הייתה שיחה לגבי הצורך והכדאיות של לימודים אקדמאים למוסיקאים. אני זוכרת אחד, מוכשר מאוד, שבדיוק סיים תיכון. הוא סיפר שהוא החליט ללכת מיד לאוניברסיטה (ככה זה בארה”ב), כי הוא חשש שאם יחכה, הוא יתחיל לנגן בלהקה ולעולם לא ילך. שנים אחרי זה שמעתי שהוא אכן התחיל לימודים באוניברסיטה ובמקביל ניגן בפאבים. מרוב הופעות לא היה לו זמן ללימודים, כך שהפך לנגן ידוע שנכשל בקורס תיאוריה בסיסית. לא פלא שהוא פרש מהלימודים די מהר. כשמישהו נועד לנגן, אי אפשר לעצור את זה.

1 Comment

יש לך מה להוסיף?

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.