לימוד נגינה

האקורדים שפתחו לי עולם חדש

זה קרה במחנה קיץ למוסיקאים צעירים. הייתי בתיכון ונחשבתי פסנתרנית מחוננת. למדתי כבר 8 שנים פסנתר קלאסי, ידעתי לקרוא תווים היטב, ליוויתי מקהלות, זמרים ונגנים. התרגשתי לקראת כמה שבועות עם עוד נערים כמוני, כולם “חנונים מוסיקליים”. ציפיתי לאתגר, לנגן עם עוד מוסיקאים מוכשרים וללמוד ממורים ברמה גבוהה. קיוויתי שזה יעזור לי לשפר את הנגינה ולהפוך לפסנתרנית יותר טובה. קראתי שלומדים גם ג’אז, סגנון ששמעתי הרבה בבית מאבא שלי וגם שרנו קצת במקהלה. אבל לא ידעתי כמה הנגינה שונה מכל מה שלמדתי, שגם פסנתרנים צריכים לקרוא אקורדים, וכמה החוויה הזאת תשנה לי את המסלול המקצועי כפסנתרנית ולמעשה את כל החיים.

הצעתי את עצמי כמלווה למקהלות, קיבלתי תווים ולמדתי אותם בלי בעיה. גם שרתי במקהלות, כמו שעשיתי במשך שנים בבית הספר. עוד אפשרות  כפסנתרנית הייתה להצטרף לתזמורת ג’אז. זה נשמע לי מעניין והזדמנות לנסות משהו חדש. עם בטחון מלא נכנסתי וביקשתי להתיישב ליד הפסנתר ולנגן.

ואז חשכו עיני. במקום תווים, ראיתי מולי צ’ארט (lead sheet) עם שמות של אקורדים. למי שלא מכיר, הנה דוגמא:

לימוד אקורדים
From "What a Wonderful World", G. Weiss and B. Thiele

שאלתי בפניקה “איפה התווים”. הפסנתרן שניגן לפני, יותר מנסה, הצביע על האקורדים לפני ואמר לי “תנגני את האקורדים האלה”. “מה אקורדים?! אני פסנתרנית, אני קוראת תווים!” בינתיים המנצח, שלא הבין מה הבעיה, התחיל להתעצבן – “אני מנסה לנהל כאן חזרה”. נבוכה, כמעט בוכה, קמתי מהפסנתר ונתתי לפסנתרן אחר לנגן. בינתיים ראיתי, בהתפעלות וקנאה, איך הוא מנגן בקלות את מה שרשום לפניו.

אחרי החזרה ניגשתי אליו. ביקשתי שיסביר לי איך מנגנים אקורדים בפסנתר. למרות כל שיעורי התיאוריה, כל זה היה חדש. הוא הסביר לי עם הרבה סבלנות. גיליתי שלהבדיל מקריאת תווים, לא סתם מנגנים את האקורד שכתוב, אלא מאלתרים עם התווים לפי הקצב. זה דורש הרבה אימון אבל כמה חופש זה נותן, ואיזו הרגשה זאת להרגיש שאני יוצרת תוך כדי נגינה. כל פסנתרן ינגן אותה יצירה קצת אחרת, אפילו אני לא אנגן בדיוק אותם תווים כל פעם. 

אקורד סיום

לא עברו הרבה שנים ועזבתי מוסיקה קלאסית. ניגנתי בלהקות, הלכתי לג’אמים, הופעתי סולו. היום אני יכולה לנגן כמעט כל שיר עם כל זמר, נגן או הרכב.

למדתי ליישם את הגישה הזאת גם בחיים. הוראות הן רק הצעה, אני מחליטה מה לעשות איתן, ונותן את האינטרפרטציה שלי.

כמו שאותו פסנתרן צעיר עזר לי, אני רוצה לעזור לאחרים. אם יש לך רקע במוסיקה, אם למדת לקרוא תווים אבל רוצה לנגן עם נגנים אחרים שמדברים רק אקורדים ולאלתר בלי תווים, המשיכו לעקוב. אתחיל להעלות מדי פעם טיפים לנגנים, בעיקר לפסנתרנים אבל לא רק, שיעזרו לך להתקדם ולהרגיש את החופש שבנגינה.

יש לך מה להוסיף?

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.