קרה אהרן יצירתיות

מיצירתיות לעצמאות

היום אנו חוגגים את עצמאותה של מדינת ישראל. הרבה שואלים איך המדינה שלנו קמה, שרדה והתפתחה. קודם כל, חוסר ברירה. אבל בעיקר אני מאמינה שהתשובה נמצאת בביטוי start up nation.

קבוצה של אנשים מכל העולם מגיעים למקום שאין בו נפט, זהב או יהלומים. במקום לבכות את מר גורלם (או בנוסף) מחפשים דרכים אחרות לשגשג ולהגיע לעצמאות. משתמשים במשאב הכי גדול שיש לנו – המוח היהודי. מוצאים דרכים לקיים חקלאות בנגב, משבחים את מה שגדל כאן בשפע – ענבים, זיתים, תפוזים, ומפתחים את תחום ההייטק, שלא זקוק למשאבי טבע.

מה זה בעצם סטראטאפ? אדם או קבוצה שחושבים אחרת, וממציאים דבר שלא היה קיים, או גרסה משופרת. זאת חשיבה יצירתית במיטבה. ידוע שכאשר מורים   כותבים בתעודות “יש לך חשיבה יצירתית” שזאת דרך יפה להגיד “לא למדת את החומר והתשובות שלך הזויות” אבל אלה האנשים שמצליחים יותר מכולם. 

מייסדי המדינה היו יכולים להמשיך לחפש נפט ולהישאר תקועים במקום, אך לשמחתנו הם בחרו לפתוח את הראש ולעבוד עם מה שיש.

זה שיעור חשוב לאנשים שמרגישים תקועים במקום ולא יודעים איך להתקדם. אנשים שממשיכים באותם דפוסים ולא מבינים איך דבר לא משתנה. תתחילו  לחשוב בצורה יצירתית ותחפשו רעיונות חדשים ודרכים אחרות להגיע ליעד. 

איך מפתחים חשיבה יצירתית

יש הרבה דרכים, אבל כלי חשוב ונפוץ הוא מפת חשיבה. אולי כבר שמעתם על זה. רושמים נושא באמצע, למשל יעד שאנחנו רוצים להשיג. מוסיפים נושאים מרכזיים, שלבים ושיקולים. בהמשך נותנים למוח לרוץ, וכל רעיון, בלי סינון, נוסף כתת-נושא. המפה כאן היא רק התחלה. בסוף אפשר להוריד ולהזיז רעיונות עד שנגיע לתוכנית פעולה שתוביל אותנו להשיג את המטרות באופן עצמאי.

 אחרי שמתרגלים לחשיבה יצירתית, רעיונות חדשים צצים כל הזמן. לפעמים זה מבלבל, אבל ברגע שעושים סדר אחד הרעיונות האלה יכול להביא לפריצה הבאה בעסק, בחיים או אפילו בעולם. יש לי אפליקציות בהן אני רושמת כל רעיון שיש לי, אח”כ מעביר למפה הנכונה. מחברת בכיס וליד המיטה זה גם טוב. 

עם הרעיונות האלה יוצאים לדרך. כך בניתי את החיים שלי

מאחלת לנו עצמאות כל השנה.

יש לך מה להוסיף?

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.