נגינה לפי שמיעה

טיפ למוסיקאים #7 – אקורדים לפי שמיעה

אם אתם עוקבים אחרי הטיפים שלי ומיישמים אותם, אתם כבר מתחילים לאלתר וגם לנגן את השירים שאתם אוהבים, בלי תווים. לפני שבועיים למדנו בלוז 12 תיבות, עליו כתובים הרבה שירים וגם בסיס טוב לאימפרוביזציות. היום נלמד עוד מהלכי אקורדים נפוצים ותתחילו גם לזהות אותם לפי שמיעה, דבר שיעזור לכם ללמוד שירים וגם להשתלב עם נגנים אחרים.

להלן 6 קבוצות של אקורדים פשוטים שתשמעו בהרבה שירים מוכרים. רשמתי אותם בסולמות של C או Cm, אבל כמובן מנגנים אותם בכל סולם. שימו לב שאקורדים 1,4,5 מופיעים בכולם, מג’ור או מינור. תמצאו אותם ברוב השירים הפופולריים, לפעמים עם תוספות. גם אקורד 6m נפוץ. כולם גם בעלי 4 או 8 תיבות. החלוקה יכולה להשתנות, אבל בד”כ תהיה בהכפלות של 4. אם לא, תרגישו את זה.

נגינה לפי שמיעה

לזהות לפי שמיעה

הכרת האקורדים האלה ויכולת לזהות אותם מאוד יעזור לכם בנגינה לפני שמיעה, לכן כדאי להתאמן בזה. כך תוכלו בקלות  ללמוד שירים חדשים, לזכור אותם וגם להשתלב בג’אם. הוספתי כאן תרגיל, הפעם סרטון עם 6 קטעים. כל אחד בנוי על אחת השורות בדף, אבל בסולם אחר ובקצב אחר. אחרי כל קטע תתבקשו לזהות לפי המספר בדף תווים. את הקצרים ניגנתי פעמיים, כך שבכולם יש 8 תיבות. אם לא תצליחו פעם ראשונה לא נורא, המשיכו לנגן את האקורדים בעצמכם וגם לחזור על התרגיל עד שוכלו לזהות את כולם. בהמשך תנגנו אותם בסולמות ומקצבים שונים.

ותמיד תנגנו בכיף ובהנאה!

איך הולך לכם? ספרו לנו בתגובות.

יש לך מה להוסיף?

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.