דור חדש במוסיקה

הדור החדש של האזנה למוסיקה

בפוסט אחר דיברתי על שינויים שקראו בתחום המוסיקה מאז התחלתי את הקריירה שלי לפני יותר מ-40 שנה, כולל איך אנחנו מאזינים. היום נמשיך את המסע דרך כמה תחנות, עד לדור החדש שאולי טרם הכרתם.

תקליטים

לפני הרבה שנים, היינו קונים תקליטים, פלסטיק עגול ושטוח ששומעים במכשיר שנקרא “פטיפון“. בגדול היו שתי אפשרויות – אלבום שלם וסינגל של שני שירים (בתמונה). למה שני שירים? כי תקליט הוא דו-צדדי. האיכות הייתה טובה, בהתחשב ליכולות ההקלטה באותם ימים, לכן הם חוזרים לאופנה בקטן. לכל חובב מוסיקה היה אוסף שביטא את הטעם האישי שלו. גם העטיפה הייתה מיוחדת – תמונות, מילים, ולפעמים עובדות וסיפורים פיקנטיים על הלהקה.

תקליט

קלטות

היתרון של קלטות היה שכל אחד יכול להקליט בבית עם מכשיר פשוט, וגם להעתיק מוסיקה מתקליטים או מהרדיו. נהוג היה להכין “מיקסטייפ”- אוסף שירים שנבחרו באופן אישי – כמתנות.

האפשרות להעתיק הייתה גם חסרון גדול בעיני כל מי שהרוויח ממוסיקה – אמנים, מלחינים וכמובן חברות תקליטים. זאת הסיבה ששדרנים התחילו לדבר בתחילה ובסוף שירים שהם משמיעים – כדי למנוע אפשרות להקליט שיר שלם.

לפעמים הקלטת הייתה נתקעת במכשיר, והייתה דרך ידועה ויצירתית לסדר אותה.

דיסקים

את זה רובכם מכירים. הוא מאוד קומפקטי, לכן קוראים לו “קומפקט דיסק”. גם אותו אפשר לצרוב בבית. זול יותר לייצור מתקליט, ואיכותי יותר מקלטת, הוא פתח את השוק לייצור עצמאי. הייתה תקופה שבכל מחשב ואוטו היה התקן כדי להאזין לדיסקים. היום פחות.

גם דיסק הגיע עם עטיפה מעוצבת, קצת יותר קטן אבל עדיין סיפק את הפרטים המבוקשים. 

מוסיקה באינטרנט

עידן האינטרנט שינה את כל התמונה. היו אתרים לשיתוף מוסיקה לא חוקיים, מה שלא הפריע להרבה מאזינים ליהנות משירים בחינם (לא אני). ארגוני יוצרים הצליחו לסגור את רובם. בהמשך הגיע יוטיוב, אליו אמנים העלו שירים שלהם, אך גם הרבה אנשים העלו מוסיקה ואפילו סרטים ללא אישור. כך נכנס המושג סטרימינג דוגמת ספוטיפי, בו יש מגבלות מסוימות מי יכול להעלות מה, ואמנים מקבלים כמה גרושים עבור כל שמיעה. 

אבל העובדה שהכל חינם כמובן פוגע קשות בפרנסתם של מוסיקאים, במיוחד עצמאים.

USB - הדור החדש

איך אתם יכולים לתמוך במוסיקאים, ולקבל מוצר שאפשר להחזיק ביד וגם לשמוע, כאשר אותם מכשירים כבר לא נמצאים בשוק?

כניסה ל-USB יש לך? במחשב, ברמקול, באוטו? סביר להניח שיש לך כמה. לכן לפני כמה שנים התחילו לייצר מוצר חדש – דיסק-און-קי מוסיקלי, שכמו כל דיסק-און-קי נכנס לכל כניסת USB. היתרון הגדול הוא כמות ומגוון הקבצים שאפשר להכניס בו. מוסיקה בכמה פורמטים, כך שאפשר לשמוע בכל מכשיר, וגם מילים לשירים, סיפורים, תמונות, קישורים לאתרים ועוד. כל מה שהאומן רוצה לתת לאוהדים שלו. 

ועכשיו לפרסומות

כן, גם אני הדפסתי דיסק USB, עם השירים מתוך המופע “עולים לשוליים“, המילים, טקסט המופע וקישורים לסרטונים ומידע נוסף. הוא יימכר מעכשיו בכל הופעה, ואפשר לקנות גם כאן.

יש לך מה להוסיף?

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.