סדנאות יצירה

עד איזה גיל אפשר ליצור?

There's no such thing as creative people and non-creative people. There are only people who use their creativity and people who don't.
אין דבר כזה אנשים יצירתיים ואנשים לא יצירתיים. יש אנשים שמפעילים את היצירתיות שלהם ואנשים שלא.

כולנו נולדנו יצירתיים. אבל לפעמים נדמה שאנחנו מאבדים את היצירתיות שלנו. היא עדיין שם,  רק מסתתרת מתחת לשכבות של הרגלים, כללים ונימוסים שלימדו אותנו.  את ההרצאה של סר קן רובינסון ז”ל על איך בתי ספר “הורגים” יצירתיות ראו מיליוני אנשים ברחבי העולם , אבל שום דבר לא השתנה. עד שמסיימים בית ספר למדנו את החוקים, לכן יצירה עדיין נחשבת אצל הרבה אנשים כ”ילדותי”, אפילו כשמדובר משעתיים עבודה עם פטיש ומסמר. יש סיבה שפיטר פאן לא רצה לגדול.

והוא דווקא היה יכול להיות גבר מוצלח, כי חשיבה יצירתית חשובה עוד יותר בגיל מבוגר – בעבודה ובחיים. אז אולי כדאי להמשיך לתרגל אותה.

סדנאות למבוגרים - יש דבר כזה

באוגוסט תכננתי שתי סדנאות למבוגרים. הראשון היה במסגרת פסטיבל לילות קיץ קרירים בהר הנגב זה היה בט”ו באב – לא בדיוק חג לילדים. רציתי לבנות סדנה שתתאים לירח מלא ברוח מדברית. בחרתי פעמוני רוח ותכננתי סדנה לילית. ציפיתי שיגיעו זוגות לערב רומנטי, נסתכל על הירח, נתחבר לצלילים, ונכין כלי יפה לתלות ולשמוע בית.

הגיע זוג, וגם הגיעו משפחות עם ילדים ששאלו למה זה בלילה. הסברתי שלא ציפיתי בכלל שיגיעו ילדים, אבל הם בכלל לא חשבו שמבוגרים יכינו פעמוני רוח. יש לציין שזה כלי שדורש הרבה זמן וסבלנות להכין.

סדנת יצירה

גם גלריה אומה במצפה רמון ביקשו ממני סדנה למבוגרים. בחרנו קחון וגיטרה גדולה, שני כלים גדולים שדורשים עבודה רצינית, מתאימים רק לנוער ומבוגרים. אך לצערנו לא הייתה היענות, ומסתבר שגם אצלם סדנאות לילדים יותר פופולריים. וזה באמת הפסד למי שלא בא. את הקחון גם בניתי עם אבא שלי, נגן כלי הקשה מנוסה, ליום הולדת 85. העבודה והנגינה ממש לא היו משחקי ילדים.

סדנת כלי נגינה

גם לג’אם סשן הבאתי את הסדנה. אנשים, גם אלה שבחיים לא ניגנו, יכולים לבנות לעצמם כלי ולהצטרף לשאר הנגנים. וחלק באמת עושים את זה. אבל לפעמים פשוט נתנו לילדים להכין משהו.

ג'אם סשן

ממה אתם חוששים?

יש משהו אירוני ברתיעה של מבוגרים מיצירה. כי ברגע שהם רואים את ילדיהם מרכיבים, צובעים, מציירים, הם מיד רוצים להצטרף. ולפעמים הם בקושי נותנים לילדים להתבטא. וכך הם חוסמים לילדים את היצירתיות, בדיוק כמו שעשו להם. לפעמים אני אפילו מציעה להם להכין כלי משלהם, אבל לא, זאת עבודה של ילדים, הם רק “עוזרים”. כדי שזה לא ייראה כמו עבודה של ילד.

למה להרוס גם לכם וגם לילדים? רוצים יצירה של אדם מבוגר? יש סדנאות למבוגרים. תנו לילדים ליצור, וגם לעצמכם. 

יש לך מה להוסיף?

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.