עובדת במוסיקה

גיליתי 5 דרכים לעבוד פחות

“Choose a job you love and you’ll never have to work a day in your life” – Confucius

“עסוק בדבר שאתה אוהב, ולא תצטרך לעבוד אפילו יום אחד.”- קונפוציוס

על פניו יש הגיון בדבריו. כשעובדים במשהו שאוהבים, זה לא מרגיש כמו עבודה. אבל החיים בימי קונפוציוס היו יותר פשוטים. בחרת מקצוע וזה מה שעשית. העיירה הייתה קטנה, כולם הכירו את כולם. בחרת להיות חקלאי, אולי מדי פעם הלכת לשוק. בחרת לעסוק במלאכה, מי שהיה זקוק לשירותיך הגיע אליך ואת הכסף הכנסת לכיס. אח”כ הלכת בעצמך לקנות עם אותו כסף את הדברים שרצית.

היום זה קצת יותר מורכב, במיוחד לעצמאים ובעלי עסקים. אף אחד כבר לא מתעסק נטו במקצוע שבחר. אנחנו צריכים לפרסם ולקדם את עצמנו, אחרת לא תהיה לנו את העבודה שאנחנו אוהבים. לקוחות פונים , הם צריכים לקבל מידע ומחירים ולקבוע תאריכים (שלא תבינו לא נכון, אני שמחה שאתם פונים אליי). את הכסף שנכנס ויוצא צריך לרשום ולדווח. יש פגישות, יש הרבה דברים ללמוד שלא קשורים בכלל למקצוע. לפעמים אני עובדת יותר עם המחשב מאשר עם הפסנתר.

הרבה שנים עשיתי את הכל לבד. עניין של מנטליות, גם מציאות. תמיד הייתי עצמאית ורגילה לעשות הכל בלי עזרה מבחוץ. עברתי גם הרבה שנים שבאמת לא יכולתי להרשות לעצמי את ההוצאות האלה, וקשה להשתחרר מהתחושה הזאת. אבל בשנים האחרונות למדתי לעשות את זה, התוצאות טובות ולא פשטתי רגל. נשאר לי רק לפרגן:

אתר ומיתוג

לפני כמעט שנתיים התחלתי לחדש את המיתוג ואת האתר שלי. באותה תקופה עבדתי מהבוקר עד הערב בתכנית קרב, חוגים ומלון בראשית, בנוסף לעבודות מזדמנות כמו הקלטות והפעלות. פניתי לנעמה ויקיר מאסימטרית שעשו לי את כל העבודה, גם מה שלא ידעתי לעשות וגם מה שלא היה לי זמן לעשות. גם כשכל העולם נסגר פתאום והיה לי הרבה זמן, נתתי להם להמשיך את העבודה כדי שאוכל לחפש ולפתח כיוונים חדשים בתחום המוסיקה.

יצאתי עם הופעות וסדנאות חדשות וחזרתי לנגן. הרגשתי שאולי אני יכולה וחייבת שוב לפנות לאנשי מקצוע שיעשו לי חלק מהעבודה. הבנתי שאני מבזבזת הרבה זמן בדברים שאני ממש לא אוהבת לעשות, וגם שאני לא טובה בהם. לפעמים זה גזל זמן בו יכולתי לכתוב עוד שיר או להתאמן, פעמים אחרות התוצאות לא היו טובות ומנעו ממני להתקדם.

ניירת

אני לא יודעת למה 30 שנה עשיתי את זה לבד. אני שונאת את זה וזה לא הצד החזק שלי. אולי לא חשבתי שאני מרוויחה מספיק כדי להצדיק הוצאה של רואה חשבון, או הנטיעה שלי באופן כללי לא לבקש עזרה. במיוחד בשנים האחרונות כשיש מערכת דיגיטלית שחוסכת הרבה עבודה. בכל זאת, ראיתי שאני עדיין מסתבכת והחיים קצרים מדי. דודו דיין עשה לי סדר, ולא ברור אם מה שעשיתי לבד הרשים או עיצבן אותו.

כתיבה

לפעמים אני מגיעה למקום שרוצה לקחת אותי כפסנתרנית ומבקשים ממני לשבת ליד הפסנתר ולנגן. אבל בדרך כלל, במיוחד כשמדובר בסדנאות והופעות אחרות יוצאות דופן, אני צריכה להסביר מה אני עושה. היום זה בעיקר במדיה, לכן זה צריך להיות כתוב. פניתי למיכל אלכסנדר, כותבת תוכן מקצועית, שאחרי פגישה אחת וקריאה באתר כתבה לי את הכל בצורה ברורה ומשכנעת, ועכשיו יש לי טקסטים מוכנים בשליפה. את הבלוג אני ממשיכה לכתוב לבד.

תמונות

אני לא מאלה שאוהבים להצטלם אבל במדיה צריך גם תמונות. עברתי על תמונות מכל מני אירועים והופעות, ביקשתי לפעמים שיצלמו אותי, אבל התמונות לא עברו את הביקורת. בסוף נשברתי ועשיתי את זה, ועד הסוף. שלוש פעמים בחיים שלי הסכמתי לאיפור מקצוע – בחתונה שלי, בחתונה של הבת שלי ולפני הצילומים האלה אצל תהילה סרי גרינצויג . אח”כ הגיעה אלי הצלמת נוי ג’רסי ועשתה עבודה מדהימה, אפילו נהניתי. עבודה של יום אחד (קונפוציוס אתה שומע?) וגמרנו, ועכשיו יש לי תמונות לכל העיסוקים שלי מוכנים במקום אחד.

ייעוץ

גם ממעוף קיבלתי עזרה. ביקשתי יועץ שמתמחה במוסיקאים, ואין הרבה כאלה. מי ירצה לעבוד אתנו? מכיוון שכולם רגילים כבר לזום לא הייתי מוגבלת לדרום ופגשתי את אבי מאור , אדם עם הרבה אנרגיה וניסיון, שעזר לי לעשות סדר בכל הדברים האלה. אולי בעתיד הוא יתחיל לייצג אותי ואז לא אצטרך בכלל לעבוד עפ”י קונפוציוס.

אבל בינתיים הרשו לי להציע כמה תיקונים לאמירתו:

עסוק בדבר שאתה אוהב, מצא כמה בעלי עסקים טובים, ותצטרך לעבוד פחות ימים.

 

יש לך מה להוסיף?

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.