הקלטה

איך עושים הקלטות מרחוק?

הקלטות באולפן היום הן לא רק למוסיקאים מקצועיים. חברים ומשפחות מקליטים שיר לכבוד אירוע ואח”כ מוסיפים סרטון. תלמידים מקליטים שירים לקראת מסיבות והופעות. לפעמים גם מוסיקאים חובבנים רוצים הקלטות של שירים שהם כתבו. אני מקבלת את כולם כמו אורחים. יש מקום לשבת בתוך האולפן, חדר ליד למי שלא יכול או לא רוצה להיות בשקט, ושתייה. לפעמים אני מגיעה לבתי ספר עם הציוד שלי. אני רק צריכה שיקצו לי חדר שקט לכמה שעות, והשאר עלי.

לפני כחצי שנה הגיעו טקסי ימי הזכרון בתקופת הסגר הראשון. ליוויתי אז מקהלה בבית ספר, ורצינו שישירו בטקסים המצולמים. עשינו כמה ניסיונות ומצאנו דרך לבצע הקלטות איכותיות מבלי שהתלמידות יגיעו אליי או לבית הספר. בקיץ עשיתי עוד הקלטה לחתונה. היה חשוב במיוחד להשקיע להקלטה וסרטון כדי לשמח את החתן והכלה שנאלצו להגביל את רשימת המוזמנים ולהתחתן בחצר, אך לא כולם יכלו להגיע אליי לירוחם. שוב הדרכתי אותם איך לשלוח לי הקלטות. גם במשפחה אחרת שהקליטו אצלי היה ילד קטן שלא הסכים לשתף פעולה כאן אבל רצו שכל המשפחה ישיר, אז הקליטו אותו בבית.

אז איך עושים הקלטה אחת מוצלחת עם אנשים מרחבי הארץ, כאשר אין להם ציוד מקצועי ולפעמים גם אין להם ניסיון?

מכינים הקלטה לבסיס

בדרך כלל מתחילים עם פלייבק, מוסיקה ללא שירה. לפעמים מוסיפים ערוץ אחד של שירה או של המנגינה, תלוי ביכולות של הזמרים. כששרים בקולות עושים הקלטות נפרדות לכל תפקיד. גם כשמקליטים נגנים חשוב שתהיה הקלטה אחידה שכולם יעבדו איתה כדי שכולם ינגנו באותו קצב. תמיד אפשר אחר-כך להוריד את מה שלא צריך.

שולחים לכולם

שולחים את ההקלטה כקובץ MP3 לכל מי שצריך להקליט ומסבירים להם את החלק הבא.

איך מקליטים בבית

  • מתאמנים עם ההקלטה.
  • נכנסים לחדר שקט.
  • שומעים את המוסיקה ממכשיר אחד עם אזניות.
  • מקליטים במכשיר אחר עם כל אפליקציית הקלטה. לא מקליטים ישר לוואטסאפ.
  • גם אם שניים גרים באותו בית, כל אחד מקליט בנפרד.
  • שולחים את קובץ ההקלטה חזרה.

ועכשיו המיקס

מכניסים כל קובץ הקלטה לערוץ אחר. לפעמים צריך להמיר את הקובץ קודם לפורמט WAV. החלק הקשה הוא להזיז את הקולות ככה שיהיו מסונכרנים בדיוק, וזה דורש אוזן טובה והרבה סבלנות, תכונות חשובות בכלל להפקת מוסיקה. בהמשך עובדים כמו בכל הקלטה – תיקונים, באלאנס ,EQ וכו’, אך ייתכן יותר תיקונים ושיפורים כי ההקלטות לא נעשו במיקרופון מקצועי. לפי הניסיון שלי ניתן להפיק הקלטות נקיות ואיכותיות. אם יש הרבה רעשים כדאי להקליט שוב.

והנה לכם הקלטה איכותית ומקצועית, כאילו כולם היו באותו חדר. עכשיו אפשר להוסיף את הסרטון, אבל זה כבר סיפור אחר.

2 Comments

יש לך מה להוסיף?

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.